NENÍ DŘEVO JAKO DŘEVO

NENÍ DŘEVO JAKO DŘEVO

Druh, kvalita a stupeň vysušení dřeva na otop. Na tom při topení záleží nejvíc. A protože není právě levné, zajímají se lidé, čím vším je možné topit. Ne každý má s topením v krbu osobní zkušenosti. Přesto ho najdete v mnoha nových rodinných domcích. Po nastěhování do novostavby pak mnozí začátečníci tápou.

1. Tvrdé jako dub nebo měkké jako borovice?

Pravda je někde uprostřed. Nejvýhodnější je používat směs obou druhů. Měkčí dřevo, které hoří rychleji, se postará o kvalitnější rozhoření toho tvrdšího. Pokud se přiloží ještě kůrová briketa, je o dlouhotrvající teplo skvěle postaráno.

2. Kulatinu nebo polena?

Zpravidla se pod názvem kulatina prodávají metrové kulány, které bývají k dostání za velmi výhodnou cenu. Při koupi je třeba se informovat, zda jsou to čerstvé kusy, které se musí ještě na jeden až dva roky uskladnit, nebo už dostatečně proschlé dřevo připravené k topení. V obou případech si kupující musí dřevo sám přiříznout, případně naštípat. Za polena se označuje zboží předem upravené na stejně dlouhé kusy. Zpravidla mají univerzální délku 25 nebo 33 cm, takže jsou použitelné prakticky v každém krbu. Představují proto velmi pohodlnou alternativu.Při nákupu je třeba rozlišovat mezi čerstvým dřevem a dřevem suchým, s obsahem vlhkosti pod 20 procent.

3. Můžeme dříví sušit ve sklepě?

Uskladnit čerstvě naštípané mokré dřevo ve sklepě znamená odsoudit je k téměř jistému zplesnivění nebo dokonce zpráchnivění. Ve sklepě lze uskladnit jen dřevo s minimální zbytkovou vlhkostí.

Nejlépe je skladovat dříví venku, pro optimální venkovní uskladnění je nejlepší si pořídit nebo vybudovat dřevník. Pokud se umístí k jižně orientované straně domu, lze hovořit o ideálních podmínkách.

V každém případě je skladujeme ve formě polen, tedy naštípané. Kulatina je méně výhodná, protože zpomaluje proces schnutí a v krbu chytá hůř než naštípané kusy s roztřepenými okraji.

4. Čím můžeme topit?

Podle zákona o ochraně ovzduší se smí v domácích ohništích spalovat jen paliva s nízkou kouřivostí a suché dřevo v přírodním stavu. V žádném případě se nesmí spalovat lakované nebo chemicky ošetřené dřevo (například tlakově impregnované).

Do kamen nesmí ani laťovka, stejně jako dřevotříska, jelikož obsahuje pojivo a klih. Papír, lepenka a karton také do krbu nepatří. Spalování odpadu, kartonu, plastů nebo papíru v krbu nejen škodí životnímu prostředí, ale také zvyšuje riziko nebezpečného požáru.